ÚVODNÍ STRANA: / JAK SE STÁT FRANŠÍZANTEM / PŘÍBĚHY FRANŠÍZANTŮ / Přečtěte si příběhy franšízantů

Úspěšný investor nikdy nespekuluje

O základech investování s Martinem Novákem, hlavním analytikem Broker Consulting, a Radkem Husákem, ředitelem pobočky OK Point v Brně

Jaký byl rok 2020 z pohledu investora? Na co se připravit letos?
MN: Loňský rok byl velmi hektický, a to nejen pro investory. Všichni klienti byli v důsledku pandemie koronaviru pod velkým tlakem. Nejen kvůli onemocnění jako takovému, ale kvůli ekonomickým a sociálním omezením, která pandemie přinesla. Z pohledu investičních portfolií byla situace nejsložitější loni v březnu, kdy v důsledku paniky a obav z budoucnosti trhy obecně zažívaly propady. Konec roku se už nesl v mnohem pozitivnější náladě, kdy se díky vyhlídkám na blížící se vakcinaci na trhy vrátil optimismus. Pro letošní rok zůstává hlavní výzvou každého investora nepodléhat módním trendům a udržet investiční cíl i strategii.
 
Existují základní pravidla investování?
RH: Ano, mým klientům vždy radím, aby si nejprve stanovili investiční cíl, tedy co si chtějí investováním splnit. S tím se pojí druhý velmi důležitý faktor – na jak dlouho chtějí investovat. Základními pravidly úspěšného investování jsou dlouhodobost, pravidelnost a výběr dobře diverzifikovaného portfolia. Jednoduše řešeno, stanovit si plán a držet se ho.
 
Jak by mělo být správně rozložené investiční portfolio?
MN: To velmi záleží na investičním horizontu a rizikovém profilu klienta. Neexistuje dokonalá investice, jež by vám zajistila vysoký bezrizikový výnos a peníze tzv. na počkání, a neexistuje ani dokonalé obecné portfolio. Čím je váš investiční horizont delší, tím více si můžete dovolit riskovat. Na kratší horizonty do pěti let je možné volit klidně i spořicí produkty v kombinaci s dluhopisovými nebo nemovitostními fondy. U horizontu okolo sedmi let lze doporučit investování do smíšených fondů a v případě delšího období (osm a více let) je možné zařadit i fondy akciové. Vždy záleží na konkrétním klientovi, jeho přístupu k riziku a daném investičním cíli. Základem je samozřejmě diverzifikace.
 
O které investice mají vaši klienti největší zájem?
RH: Nejčastěji si naši klienti vybírají investice do smíšených, akciových, případně nemovitostních fondů. Vždy jim doporučuji vytvořit si nějaký solidní široce diverzifikovaný základ a ten následně „okořenit“ nějakým zajímavým, více specializovaným fondem. Klíčové je zvolit správnou alokaci aktiv podle investičního profilu, horizontu i cílů klienta.
 
Do kterých typů investic není dobré se letos pouštět?
RH: Nehledáme jehlu v kupce sena. Dlouhodobě se ukazuje, že hledat kategorii fondů nebo trend, který bude v daném roce nejvýnosnější, se nemusí vyplatit. Takové hledání je spíše spekulace. Já ve své praxi s klienty nepátrám po tom, co zrovna bude v kurzu, ale využívám ověřené fondové řešení našich partnerů. Základem je kvalitní smíšený fond, u bonitnějších klientů se pak bavíme o vhodném doplnění.
 
Jak by měl investovat úplný začátečník?
MN: Nejprve by si měl vyčlenit část financí a stanovit si jasný cíl. Tím může být zajištění finanční rezervy, prostředků na stáří nebo třeba na cestu kolem světa. Cíl je klíčový ve chvíli, kdy pochybujete nebo v rozpočtu hledáte prostředky na aktuální spotřebu. Jsem přesvědčen, že pro klienty je vhodné investovat pomocí otevřených podílových fondů, které za velmi nízké náklady nabízejí velký výběr a obrovskou diverzifikaci. Jako základ portfolia jsou vhodné jak pro nováčky, tak zkušené investory.
RH: Investor, obzvlášť je-li začátečník, by pak neměl podléhat bezbřehému nadšení a optimismu ani propadat panice v dobách poklesu. Zní to jednoduše, ale je to základní pravidlo, na které občas zapomínají i ostřílení investoři.
 
A co alternativní investice? Zajímají se o ně Češi?
MN: O alternativní investice se zpravidla zajímají zkušení investoři nebo úplní začátečníci. Alternativní investice mohou nabízet zajímavé zhodnocení, ale za cenu vysokého rizika, nízké likvidity nebo nízké diverzifikace. Z mého pohledu je to taková „třešnička na dortu“, která může vylepšit tzv. rizikově výnosový profil portfolia nebo fondu. Většině klientů bych investování do alternativních investic vůbec nedoporučil, nebo jen v případě, že tvoří malou součást nějakého fondu.
RH: Vidím to velmi podobně. Právě z těchto důvodů smíšené a dynamické fondy v naší nabídce už většinou obsahují nějakou alternativní část, tedy investici do ne zcela typického odvětví či trhu.
 
Rozhovor vyšel 17. 5. 2021 v týdeníku EURO
 
Úspěšný investor nikdy nespekuluje
Nahoru
NASTAVENÍ COOKIES